Wałbrzych pożegna Józefa Wiłkomirskiego. Wieloletni dyrektor Filharmonii Sudeckiej zmarł 1 sierpnia

MM
1 sierpnia, w wieku 94 lat, zmarł Józef Wiłkomirski współzałożyciel i wieloletni dyrektor oraz dyrygent Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu oraz żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Tradycyjne pożegnanie zmarłego nastąpi 16 sierpnia o godz. 18.00 na pl. Magistrackim 1. Każdy mieszkaniec Wałbrzycha, który ma ochotę oddać hołd Mistrzowi będzie mógł dokonać tego w tym dniu. Na placu przed ratuszem stanie urna z prochami zmarłego oraz zostanie wystawiona księga kondolencyjna.

- Prosimy o nieprzynoszenie kwiatów (wiązanek i wieńców). Zgodnie z wolą rodziny zmarłego prosimy, aby pieniądze przekazać na rzecz Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Hospicjum w Wałbrzychu, którego wolontariusze będą obecni na placu - proszą organizatorzy.

Józef Wiłkomirski urodził się 15 maja 1926 r. w Kaliszu. Jest emerytowanym dyrygentem, wiolonczelistą i kompozytorem, autor baletów, utworów kameralnych i orkiestrowych oraz pomysłodawcą, współtwórcą i długoletnim dyrektorem oraz dyrygentem Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Została utworzona w 1978 r. i początkowo nosiła nazwę Filharmonia Wałbrzyska.
Józef Wiłkomirski pochodzi ze słynnej rodziny muzycznej. Jest synem Alfreda Wiłkomirskiego - skrzypka, dyrygenta i pedagoga. Przyrodnia siostra Maria była pianistką, solistką i kameralistką. Przyrodni brat Kazimierz był wiolonczelistą, kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Drugi przyrodni brat Michał skrzypkiem. Natomiast rodzona siostra Wanda - wybitną skrzypaczką i pedagogiem.
Józef Wiłkomirski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Armii Krajowej. Został też uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Wałbrzycha”. „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” i „Honorowy Obywatel Kalisza”.
W 2009 r. Stowarzyszenie Inteligencji Twórczej w Wałbrzychu przy wsparciu magistratu i sponsorów wydało dwutomową autobiografię Józefa Wiłkomirskiego pt. „Lata 1926-2006 wspomnienia nie tylko muzyczne”. Natomiast
w lutym 2017 r. jej trzeci tom pt. „Minęło 10 lat... 2007-2016 w 90 rocznicę urodzin”. Ostatnia publikacja to zbiór przemyśleń i doświadczeń autora z ostatniego dziesięciolecia, felietonów opublikowanych w tym czasie oraz wymyślonych rozmów duchów postaci historycznych np. Newtona z Einsteinem.

Wałbrzych pożegna Józefa Wiłkomirskiego. Wieloletni dyrektor...

"To co dał nam świat" - wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Wideo

Dodaj ogłoszenie