Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIX Festiwal Księżnej Daisy w Wałbrzychu potrwa do niedzieli. Co się będzie działo?

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
XIX Festiwal Księżnej Daisy w Wałbrzychu potrwa do niedzieli. Co się będzie działo?
XIX Festiwal Księżnej Daisy w Wałbrzychu potrwa do niedzieli. Co się będzie działo? Użyczone
Już po raz 19. w Wałbrzychu odbywa się Festiwal Księżnej Daisy. Do niedzieli, 24 kwietnia br wałbrzyszanie i turyści zobaczą wyjątkowe projekty artystyczne w centrach kulturalnych Wałbrzycha – Zamku Książ, Starej Kopalni oraz Teatrze Lalki i Aktora.

- Od 19 lat organizatorzy Festiwalu szukają jak najlepszych rozwiązań, by zadowolić gusta swojej publiczności. Po wielu rozmowach wprowadzają szereg zmian i ulepszeń. Co zaś dla odbiorców najbardziej istotne – zmienia się termin wydarzenia. Z jesiennego na wiosenny – ale wiosna przecież to czas rozkwitu, czas na nowe pomysły oraz czas na… wyjście z domu. Czas sztuki - mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy Zamku Książ w Wałbrzychu i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Jak dodaje, organizatorzy zdecydowali się otworzyć Festiwal na jeszcze większą ilość artystów i projektów. Zmieniając format z warsztatów na przegląd, proponują spotkania nie ze studentami, a ze znanymi zespołami, formacjami i spektaklami teatralnymi. Na Festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć i usłyszeć w Wałbrzychu artystów występujących na scenach całego świata.

- Od początku istnienia Festiwalu Ensemble jego patronką była Księżna Daisy. Nic więc dziwnego, że wałbrzyska publiczność szybko ochrzciła wydarzenie mianem „Festiwalu Daisy”. Idąc za tym głosem, a także mając na uwadze jak ważną postacią w świadomości mieszkańców Wałbrzycha jest postać Księżnej, od tego roku Organizatorzy zdecydowali się zaprosić publiczność na XIX Festiwal Księżnej Daisy! - zaznacza Mykytyszyn.

Artykuły, nieznane ciekawostki i mało znane zdjęcia Księżnej Daisy znajdziecie tutaj!

CO NAS CZEKA W TYM ROKU?

Estoński mistycyzm

Nazywany muzycznym mistykiem naszych czasów Arvo Pärt, wybitny estoński twórca, przez lata stworzył własny, pełen głębokiej duchowości, oryginalny i rozpoznawalny na całym świecie styl. Program pierwszego koncertu zawiera wyjątkowy wybór kanonicznych utworów estońskiego mistrza. Kompozytorskie perły Pärta zabrzmią w nieoczywistych interpretacjach wybitnych artystów z powodzeniem łączących światy muzyki klasycznej i jazzu.

Słoneczna Brazylia

Choro to styl muzyki brazylijskiej, który powstał prawdopodobnie w latach 70. XIX wieku ze zmieszania europejskiej muzyki popularnej (polka, walc) i muzyki sprowadzonych z Afryki niewolników. Projekt prezentowany w ramach Festiwalu Księżnej Daisy odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Choro, który przypada w rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych twórców choro, Pixinguinha (Alfredo da Rocha Viana Filho) i składał się będzie z utworów tego twórcy, jak również Jacoba do Bandolima.

Tajemnicze Średniowiecze

Postać Piotra z Grudziądza owiana jest tajemnicą. Jeszcze do niedawna nikt nie wiedział nawet o jego istnieniu – dla świata odkrył go na nowo w połowie lat 70. XX wieku czeski muzykolog – Jaromír Černý. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie niezwykle ciekawy zabieg, którym posłużył się kompozytor by ukryć i jednocześnie przekazać nam swoją tożsamość. Uczynił to za pomocą akrostychów:

pierwsze litery tekstów jego utworów układają się w imię P-e-t-r-u-s de G-r-u-d-e-n-c-z. Do grona ambasadorów i propagatorów twórczości Piotra z Grudziądza niedawno dołączyło również Trio Bastarda. Pozostając w obszarze sacrum i zachowując wiele oryginalnych elementów kompozycji, trio przearanżowało te utwory, dostosowując je do własnego, bardzo nietypowego instrumentarium, a przede wszystkim – filtrując je przez wrażliwość i doświadczenia muzyków XXI wieku.

Coś dla najmłodszych

„Nutki Pana Kleksa” to wesoły, muzyczny spektakl z brawurowo wykonanymi, znanymi i lubianymi bajkami Jana Brzechwy. Kaczka dziwaczka, Leń, Psie smutki, Na wyspach Bergamutach – to tylko niektóre z utworów, które można usłyszeć w spektaklu. Aktorzy wprowadzą najmłodszych widzów w świat Brzechwy, wędrując po przeróżnych stylach muzycznych: klasyka, pop, reggae, blues, jazz i disco. Świetne aranżacje, zaskakująca scenografia, dużo śmiechu i zabawy. To spektakl dla dzieci w każdym wieku, a także dla... ich rodziców. Reżyserem spektaklu jest Anna Seniuk.

PROGRAM XIX FESTIWALU KSIĘŻNEJ DAISY W WAŁBRZYCHU

Piątek, 22.04.2022, godz. 19.30 – Klub Montowani w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Bilety: 25/20 zł

Brazylijskie Choro

Wykonawcy:

Marcin Markowicz – skrzypce, Marcin Masecki – fortepian

Sobota, 23.04.2022, godz. 12.00 – Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Bilety: 25/20 zł

Muzyczny spektakl dla dzieci „Nutki Pana Kleksa” (reżyseria: Anna Seniuk)

Obsada:

Anna Lobedan, Kinga Ilgner, Kacper Matula, Mateusz Weber

Niedziela, 24.04.2022, godz. 19.30 – Sala Balowa w Zamku Książ w Wałbrzychu

Bilety: 25/20 zł

Pieśni Piotra z Grudziądza

Wykonawcy:

Bastarda Trio

Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne na stronie https://goingapp.pl/selekcja/xix-festiwal-ksieznej-daisy

Więcej informacji na stronie www.festiwaldaisy.pl

Księżna Daisy na zdjęciach

XIX Festiwal Księżnej Daisy w Wałbrzychu potrwa do niedzieli. Co się będzie działo?

XIX Festiwal Księżnej Daisy w Wałbrzychu potrwa do niedzieli...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto