Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życie rodziny z Osiedla Górniczego w Wałbrzychu było zagrożone. Mogło dojść do powtórki tragedii

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum Polskapress
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałkowy wieczór (19 grudnia 2022) w jednym z budynków wielorodzinnych na Osiedlu Górniczym w Wałbrzychu. Matka z dwojgiem dzieci wyszła ze strefy zagrożenia zaalarmowana piskiem czujnika. Dzięki temu na szczęście nie powtórzyła się tragedia z marca 2022, kiedy czad zabił trzyosobową rodzinę.

Tlenek węgla wciąż śmiertelnie groźny

W poniedziałek, 20 grudnia tuż po godz. 19 strażacy z JRG-1 w Wałbrzychu została wezwana na Osiedle Górnicze, gdzie w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym zadziałał czujnik tlenku węgla. W lokalu przebywała kobieta z dwojgiem dzieci.

- Na urządzeniu domowym był odczyt wskazywał 174 ppm. Właścicielka mieszkania z dziećmi wyszła na zewnątrz i przewietrzyła mieszkanie. Odczyt przybyłych na miejsce strażaków wskazywał niewielkie ilości trującego gazu - mówi Robert Strojny z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

Strażacy udzielili rodzinie wsparcia psychicznego.

- Jedno z dzieci - 9-letni chłopiec - źle się poczuł i został oddany pod opiekę zastępu ratownictwa medycznego - dodaje Strojny.

Ratownicy obejrzeli istniejące w mieszkaniu instalacje grzewcze i przewody wentylacyjne. Wstępnie, za przyczynę zdarzenia uznano nieszczelność przewodów. Zlecono pilny przegląd instalacji nawiewno-wwiewnej wraz z kotłem.

Czad na Osiedlu Górniczym zbiera żniwo

Powyższe zdarzenie zdaje się być błahe, bo tragedii udało się uniknąć. Jednak watro podkreślić, że to nie był przypadkowy ratunek, ale wynik zapobiegliwości mieszkanki osiedla. Za przestrogę może tu posłużyć sprawa z ostatnich miesięcy.
3 marca 2022 wskutek zatrucia tlenkiem węgla zmarło pogrążone w rozpaczy małżeństwo pięćdziesięciolatków z Osiedla Górniczego. Rodzice stracili dzień wcześniej 14-letniego syna. Straszną prawdę o ich stracie uświadomiła dopiero ich własna śmierć. Za tym żniwem krył się tlenek węgla - cichy zabójca. Gdyby wałbrzyszanie mieli czujnik czadu, mieliby szansę na ratunek.

Rocznie w Wałbrzychu dochodzi do kilkudziesięciu zatruć tlenkiem węgla. Na szczęście, najczęściej nie są one przyczyną trwałych dolegliwości zdrowotnych. Jednak ten trujący gaz wciąż zabija, rocznie w Polsce w ostatnich latach z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ponad 30 osób. Dlatego strażacy sugerują zakupienie czujników czadu (tlenku węgla) i dbanie o sprawność naszych przewodów kominowych oraz wentylacyjnych.

Ostatnie interwencje strażaków Wałbrzycha i regionu

Zdjęcie ilustracyjne

Życie rodziny z Osiedla Górniczego w Wałbrzychu było zagrożo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wypadek na Obwodnicy Trójmiasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto