Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Pierwsze poważne zatrucie tlenkiem węgla w tym sezonie grzewczym

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Zdjęcie ilustracyjne archiwalne
Zdjęcie ilustracyjne archiwalne Elżbieta Węgrzyn
Każdego roku cichy zabójca powoduje poważne zatrucia oraz niestety zabija mieszkańców w naszym mieście i powiecie. Pierwszy mieszkaniec Wałbrzycha, 11 października trafił do szpitala z zatruciem czadem. Co się stało przy ul. Piłsudskiego?

Spis treści

Czad w Wałbrzychu ponownie "zaatakował"

- Wczoraj (11 października) tuż przed godz. 21 żona 58-letniego mężczyzny, mieszkańca ul. Piłsudskiego w Wałbrzychu wezwała nas. Jej mąż podczas kąpieli zasłabł w łazience, upadł i uderzył się w głowę. Podejrzewała, iż mężczyzna poczuł się źle po zatruciu tlenkiem węgla - wyjaśnia Robert Strojny z Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu.

Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy potwierdzili niewielkie stężenie tlenku węgla w łazience mieszkania gdzie doszło do zasłabnięcia. Po wietrzeniu niebezpieczny gaz był obecny, ale jego stężenie było nieduże - 25 ppm, kolejne pomiary pokazywały wyższe wskazania.

- Zastęp Ratownictwa Medycznego zabrał wałbrzyszanina do szpitala. Istnieje konieczność sprawdzenia sprawności działania piecyka gazowego, z którego tlenek węgla się ulatniał - zaznacza nasz rozmówca.

Objawów zatrucia czadem nie można bagatelizować. Jakie je rozpoznać?

Jak wskazują dane wałbrzyskiego Pogotowia Ratunkowego, w mieście i powiecie każdego roku jest ponad 90 zatruć CO, niestety zwykle pierwsze objawy zatrucia czadem są bagatelizowane.

  • Tlenek węgla to gaz bezbarwny i bezwonny. W stężeniu kilkudziesięciu ppm powoduje bóle głowy i duszności u dzieci oraz osób z kłopotami wieńcowymi.
  • 200 ppm to bóle i zawroty głowy, a także zaburzenia ostrości widzenia u zdrowych dorosłych, a u osób osłabionych i dzieci omdlenia.
  • Przy 1000 ppm i więcej wystarczy kilka oddechów w pokoju pełnym tlenku węgla by zemdleć i umrzeć.

Objawy kumulują się im dłużej ktoś narażony jest na kontakt z tym gazem. Wszystko przez to, że czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie czerwonych krwinek. Przy długotrwałej ekspozycji doprowadza do śmierci przez uduszenie.

Uczulamy zatem mieszkańców, by respektowali terminy przeglądów kominiarskich i inwestowali w czujniki tlenku węgla. Kosztują około 200 zł, a ustrzegą Was przed czadem - cichym zabójcą. Czujniki kosztują niewiele, a mogą uratować życie Twoje, i Twojej rodziny.

podobne sprawy z ostatnich tygodni

Zdjęcie ilustracyjne archiwalne

Wałbrzych: Pierwsze poważne zatrucie tlenkiem węgla w tym se...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto