Nasza Loteria

Najbardziej zagadkowa rzeźba na Dolnym Śląsku zdobi Wałbrzych? Co przedstawia kula z Pasażu Okrężnego? Zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Każde dolnośląskie miasto ma swoje tajemnice, zakamarki i obiekty nietypowe. Do tych ostatnich należy duża, zagadkowa srebrna kula ustawiona na podporach, zdobiąca przestrzeń pomiędzy dwoma najważniejszymi placami Śródmieścia w Wałbrzychu. Zamysł artystyczny tej powstałej w 2011 roku instalacji zaskakuje do dziś i chyba każdy ma swój pomysł na nazwę dla tej wielkiej "kuli". Podpowiadamy, gdzie jej szukać i co ona oznacza.

Spis treści

Kula w Pasażu Okrężnym w Wałbrzychu - co oznacza?

Turyści spacerujący po ścisłym centrum Wałbrzycha pomiędzy Rynkiem a Placem Magistrackim w Wałbrzychu spostrzegają w prześwicie pomiędzy kamienicami przykuwającą wzrok instalację. To wielka, lśniąca jak lustro, wykonana z tworzyw sztucznych imitujących metal kula osadzona na czerwonych obręczach i podporach również w kolorze czerwonym. Zagadkowa rzeźba stoi na terenie Pasażu Okrężnego, odnowionego i urządzonego w latach 2010-2011 skweru z ławkami i zielenią na tyłach starych kamienic. To teraz miły, zielony zakątek, zadbany i obsadzany z roku na rok nowymi szlachetnymi odmianami drzew. W ostatnich latach posadzono tu magnolie, a jesienią 2023 roku jeden z pięciu nowych wałbrzyskich miłorzębów japońskich.

Pasaż Okrężny w Wałbrzychu i jego zagadkowa kula - gdzie ich szukać?

Kula z Pasażu Okrężnego w Wałbrzychu i jej twórca. Każdy tłumaczy ją po swojemu

Kula z Pasażu Okrężnego w Wałbrzychu nie jest opatrzona podpisem autora, ani opisem informującym o nazwie konstrukcji i jak każde dzieło sztuki nie daje się łatwo zaszufladkować. Każdy nazywa ją po swojemu, najczęściej skojarzenia dotyczą:

  • kosmosu, UFO, satelity, "Sputnika" (nota bene prawdziwa wałbrzyska rzeźba "Sputnik" stoi na placu przy Hotelu Sudety),
  • niedokończonej lub zepsutej fontanny;
  • Ziemi, globusa i innych makiet planet.
Najbardziej zagadkowa rzeźba na Dolnym Śląsku zdobi Wałbrzych? Co przedstawia kula z Pasażu Okrężnego? Zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Tymczasem Rewaloryzacja zdewastowanej przestrzeni publicznej kwartału mieszkaniowo - usługowego ograniczonego Rynkiem, Placem Magistrackim, ul. Gdańską i Sienkiewicza "Pasaż Okrężny" odbyła się wedle nietuzinkowego zamysłu artysty, który wygrał konkurs ogłoszony przez Wałbrzych w marcu 2009 roku. Nagrodą w konkursie było wykonanie opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla "Pasażu Okrężnego" oraz "Pasażu Gdańskiego" w Wałbrzychu.
Zwyciężył pomysł profesora Zbigniewa Bacia z Politechniki Wrocławskiej, twórcy nurtu habitat w architekturze. Zmarły w 2021 roku naukowiec stworzył kilkadziesiąt prac i opracowań projektowych na potrzeby nowych rozwiązań architektonicznych na całym świecie. Chciał w swoich projektach wcielić koncepcję kreowania przestrzeni do życia, zapewniającej najkorzystniejsze warunki do wszechstronnego rozwoju żyjących tu ludzi. Każdy habitat miał być niepowtarzalny, wyróżniający się i miał zawierać rozwiązania służące wygodzie przyszłych mieszkańców.

Najbardziej zagadkowa rzeźba na Dolnym Śląsku zdobi Wałbrzych? Co przedstawia kula z Pasażu Okrężnego? Zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

W ramach przebudowy Pasażu Okrężnego w dawnym obskurnym podwórku stworzono oazę zieleni, wyburzono brzydkie ruiny, przestrzeń uporządkowano, ułożono kostkę brukową, posadzono rośliny, pojawiło się oświetlenie, mała architektura i zagadkowa instalacja. Prace rewitalizacyjne kosztowały 1,6 mln zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013 wynosić miało ponad 1,1 mln zł.

Kula w Pasażu Okrężnym w Wałbrzychu - a gdzie muflony?

Co kryje się za kulą w Pasażu Okrężnym? Otóż, miało to być artystyczne przedstawienie poidła dla zwierząt, a dokładnie dla muflonów uważanych za "maskotkę Wałbrzycha". Woda deszczowa miała spływać po kuli do zagłębienia w gruncie pod nią, przy którym miały stać figury zwierząt.

Najbardziej zagadkowa rzeźba na Dolnym Śląsku zdobi Wałbrzych? Co przedstawia kula z Pasażu Okrężnego? Zdjęcia
Każdy nazywa ją po swojemu, najczęściej skojarzenia dotyczą:
[lista]
[*]kosmosu, UFO, satelity, "Sputnika" (nota bene prawdziwa wałbrzyska rzeźba "Sputnik" stoi na placu przy Hotelu Sudety),
[*] niedokończonej lub zepsutej fontanny;
[*]Ziemi, globusa i innych makiet planet.
[/lista]Dariusz Gdesz - zdjęcia archiwalne

Poidło dla muflonów pozostało jednak niekompletne. W zagłębieniu gruntu po odsłonięciu kuli w listopadzie 2011 roku pojawiły się kwietniki, a rzeźb, czy innych przedstawień zwierząt nie ma do dziś. Rzeźby te miały stanąć tu w kolejnych latach po zakończeniu rewitalizacji Pasażu Okrężnego, a stworzenie ich odkładano. Nieoficjalnie mówiło się o konieczności sprawdzenia, czy wysiłek rewitalizacji oprze się lokalnym wandalom. Ostatecznie o rzeźbach muflonów zapomniano, a śmierć twórcy koncepcji zagospodarowania tej przestrzeni wydaje się ostatecznie pogrzebać dokończenie tej instalacji.
Nietypowa kula od lat jest zagadką i puszcza perskie oko do turystów oraz mieszkańców starających się zrozumieć jej zastosowanie. Bo trudno uwierzyć, że to jest ni mniej, ni więcej a poidło dla muflonów.

Nietypowe pomniki i instalacje na terenie Dolnego Śląska i jest ich sporo

Nietypowe rzeźby i instalacje na terenie Dolnego Śląska to raczej sprawa typowa. Mamy piękne zabytkowe monumenty i te dziwne, trudno dające się klasyfikować. Oto przykłady:

Srający Chłopek (to nazwa oficjalna z różnych dokumentów) zwany też przez świdniczan Bolkiem Myślicielem to jedyny w Europie pomnik mężczyzny, który ze spuszczonymi spodniami siedzi załatwiając potrzebę fizjologiczną.

Smukły obelisk upamiętniający ofiary XIX-wiecznej wojny tzw. Pomnik Rycerski - leżący tu stali po dwóch stronach linii frontu.

Pomnik Dzieci Poczętych i Nienarodzonych, czyli "biust bez głowy. I w dodatku wykrzywione twarze dzieci oraz konary, które przypominają rozłożone nogi"...

Interesujące pomniki poniemieckie i ważne dla miasta miejsca pamięci.

Pomniki i monumenty upamiętniające górniczy trud oraz wydarzenia związane z tym przemysłem ciężkim.

Górnicza Pieta, przejmujący pomnik największej katastrofy górniczej Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego.

Zdjęcia Pasażu Okrężnego z rewitalizacji i współczesne

Najbardziej zagadkowa rzeźba na Dolnym Śląsku zdobi Wałbrzyc...

Zagadkowy obiekt pod Świdnicą

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto