Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Muzeum Gross-Rosen nawiązało współpracę z zamkiem Książ, sztolniami w Walimiu i Osówką w Głuszycy

Artur Szałkowski
Mirosław Nizio, autor projektu Kamienne Piekło na terenie byłego obozu Gross Rosen
Mirosław Nizio, autor projektu Kamienne Piekło na terenie byłego obozu Gross Rosen Fot. Dariusz Gdesz
Współpraca muzeum na terenie byłego obozu koncentracyjnego z zamkiem Książ i podziemnymi obiektami turystycznymi w Górach Sowich ma historyczne podstawy. Obiekty te w trakcie II wojny światowej były filiami KL Gross-Rosen i zarazem elementami hitlerowskiego kompleksu Riese.

- Współpracę rozpoczęliśmy od wymiany materiałów promocyjnych, które mają zachęcić turystów do przyjazdu i zwiedzania każdego z tych obiektów - mówi Magdalena Woch z Centrum Europejskiego w zamku Książ. - Muzeum udostępnia nam również dokumenty, które dotyczą okresu, kiedy w Książu i w Górach Sowich działały obozowe filie.

Chcą jednak przede wszystkim zachęcić zwiedzających, którzy przyjeżdżają do obiektów w Walimiu, Głuszycy i Wałbrzychu, do odwiedzenia terenu byłego muzeum w Rogoźnicy. W 2009 r. przyjechało tam ponad 40 tysięcy osób z 44 państw świata. Dla porównania w tym samym okresie w Książu gościło ponad 200 tysięcy osób. szefowie Muzeum Gross-Rosen chcą, by liczba turystów zwiększyła się do około 100 tys. osób rocznie. Taką szansę daje realizacja projektu "Kamienne Piekło KL Gross-Rosen II". Dotyczy zagospodarowania kamieniołomu położonego przy terenie byłego obozu. Projekt architektoniczny jest już gotowy i został stworzony przez Mirosława Nizio, który projektował również Muzeum Powstania Warszawskiego. Po wodzie, którą jest wypełniony kamieniołom, ma pływać znicz z czarnego granitu. Całą kompozycję uzupełni krypta pod ścianą główną kamieniołomu. W jej wnętrzu także będzie płonął znicz. Problemem jest jednak koszt przedsięwzięcia, który wynosi około 50 mln zł. Projekt ma szansę na dofinansowanie z UE. - Sukces Muzeum Powstania Warszawskiego pokazuje, że przekaz historyczny musi być zaprezentowany w nowoczesnej formie, by wzbudzić zainteresowanie wśród zwiedzających - wyjaśnia Janusz Barszcz, dyrektor Muzeum Gross-Rosen. - Taką szansę daje nam właśnie realizacja drugiego etapu projektu Kamienne Piekło.

Teraz na terenie byłego obozu koncentracyjnego realizowany jest projekt "Kamienne Piekło KL Gross-Rosen I" za 10 mln zł. Połowę funduszy przekazała Unia, reszta pochodzi z budżetu państwa i województwa dolnośląskiego. Za te pieniądze prowadzona jest m.in. rekonstrukcja ocalałej infrastruktury obozowej, wykarczowano również las. Planowana jest rekonstrukcja baraku więźniarskiego i wieży strażniczej, która będzie pełniła funkcję punktu widokowego.

fot. dariusz gdesz
============06 (pp) Zdjęcie Podpis(16579744)============
Mirosław Nizio, autor projektu Kamienne Piekło na terenie byłego obozu Gross Rosen

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto