Wałbrzych: Tak wyburzano ul. Rycerską i rodził się nowy plac (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)

Elżbieta Węgrzyn ; Zdjęcia: Dariusz Gdesz
Udostępnij:
Pamiętacie jeszcze budynki przy ul. Rycerskiej w Wałbrzychu, które znikły z mapy miasta w sierpniu 2013 roku? Przypominamy archiwalne zdjęcia z przygotowań do powstania placu przy ul. Rycerskiej-Kilińskiego oraz etapy tej przebudowy do ostatnich prac renowacyjnych zabytkowej studni!

Parking przy ul. Rycerskiej - Kilińskiego - Limanowskiego chronologicznie:

26 lipca 2022 - zabytkowa studnia, którą odnaleziono podczas ubiegłorocznej rewitalizacji placu u zbiegu ul. Kilińskiego, Limanowskiego i Rycerskiej w Wałbrzychu już została odnowiona. Zgodnie z planem, odbudowa studni, która mogła służyć mieszkańcom jeszcze na początku XX wieku, miała się zakończyć w lipcu. Wykonawca prac działania wykonał, a ogrodzenie zdemontowano 26 lipca.

Początek lipca 2022 - przez dziesięciolecia mieszkańcy wałbrzyskiego Śródmieścia przechodzili tamtędy i nie wiedzieli, że to miejsce skrywa tajemnicę. Właśnie zaczęły się prace, dzięki którym zapomniany zabytek będzie wyeksponowany. Jeszcze w lipcu zabytkowa studnia, z której korzystali mieszkańcy Wałbrzycha na przełomie XIX i XX wieku zostanie wyeksponowana.

26 października 2021 - uroczyste zakończenie ostatniego etapu inwestycji.

18 września 2021 - prace już niemal zakończone, trwają odbiory, a na placu zorganizowano piknik.

- Początek sierpnia 2021 - Kończy się rozbudowa parkingu i przestrzeni rekreacyjnej przy ul. Kilińskiego - Rycerskiej - Limanowskiego w Śródmieściu. Na placu budowy już wykonano nasadzenia zieleni i wytyczono alejki oraz miejsca parkingowe. Rodzi się właśnie plac zabaw.

Maj 2021 - Trwa rozbudowa parkingu przy ul. Kilińskiego - Rycerskiej - Limanowskiego. Na placu budowy sporo zmian, po pracach ziemnych zaczyna się wytyczanie nowych alejek.

Kwiecień 2021 – powstaje pierwszy w Wałbrzychu podziemny zbiornik retencyjny na potrzeby podlewania roślinności części rekreacyjnej rozbudowywanego parkingu przy ul. Kilińskiego - Rycerskiej - Limanowskiego w centrum Wałbrzycha.

22 lutego 2021 - prace ziemne rozpoczęły się prace ziemne i od tej pory trwa rozbudowa parkingu.

Październik 2020 - poszukiwany był wykonawca zadania inwestycyjnego pn. „Utworzenie przestrzeni publicznej w rejonie ul. Kilińskiego w Śródmieściu w ramach rewitalizacji”. Przedmiotem zamówienia było zagospodarowanie terenu zlokalizowanego przy ul. Kilińskiego.

Grudzień 2019 - Projekt zagospodarowania - Gmina Wałbrzych poszukiwała wykonawcy dokumentacji projektowej zagospodarowanie przestrzeni publicznej w rejonie ul. Kilińskiego w Śródmieściu w ramach rewitalizacji. Dostępna już była wstępna koncepcja co powstanie w tym rejonie.

16 października 2019 - Trwa wyburzanie garaży i pomieszczeń gospodarczych mieszczących się przy ul. Limanowskiego 5. Po ich wyburzeniu rozbudowany zostanie parking nie tylko o miejsca postojowe.

Sierpień 2019 - Potwierdzono, parking na ul. Rycerskiej - Limanowskiego - Kilińskiego będzie rozbudowywany o kolejne miejsca postojowe, powstanie tu również przestrzeń rekreacyjna. Jednak przed budową konieczne są wyburzenia.

Grudzień 2018 - zaplanowano kolejne rozbiórki na potrzeby poszerzenia placu parkingowego. Mowa o rozbiórce ciągu garaży na ul. Limanowskiego położonych za budynkiem banku na ul. Słowackiego.

Czerwiec 2018 - zagospodarowano część placu powstałego po wyburzeniu kamienicy przy ul. Limanowskiego 11 - powstał kolejny teren zielony i miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych.

5 stycznia 2018 - Ruszyła rozbiórka budynku przy ul. Limanowskiego 11, gdzie do niedawna mieściły się kancelarie prawne i swoją siedzibę miały Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz nauczycielska "Solidarność". Tu również przychodziliśmy zasięgnąć porady Federacji Konsumentów.

20 listopada 2017 - Nowa siedziba MOPS na ul. Kilińskiego w Wałbrzychu została oficjalnie otwarta w przeddzień Dnia Pracownika Socjalnego.

5 kwietnia 2017 - Trwa rozbiórka budynku przylegającego do parkingu na ul. Rycerskiej. Ma ona związek z planami poszerzenia parkingu. Chodzi o budynek Kilińskiego 2,3,4, oraz przyległe do niego budynki gospodarcze, w tym warsztaty.

Luty 2017 - zapowiedź rozbudowy parkingu i kolejnych wyburzeń.

9 czerwca 2014 - Parking na ulicy Rycerskiej w Wałbrzychu od 9 czerwca stał się parkingiem płatnym.

wiosna 2014 - Nowy parking u styku ul. Rycerskiej, Kilińskiego i Limanowskiego nabiera kształtu. Po pracach ziemnych i sieciowych, a także wytyczeniu kształtu placu parkingowego trwają nasadzenia roślin. Wiosną tegoż roku nastąpiło otwarcie placu.

23 sierpnia 2013 - Rozpoczęto wyburzenia przy ul. Rycerskiej na potrzeby parkingu.
Prace rozbiórkowe objęły budynki przy ul. Rycerskiej 3, 5a, 5b i 5c. Z planu Śródmieścia zniknęło też kilka mniejszych obiektów, jak garaże, stróżówki, a także mur ogrodzeniowy z ul. Kilińskiego. Rozpoczęte roboty rozbiórkowe w centrum trwały do końca roku. Koszt tego etapu inwestycji oszacowano ok. 6 milionów zł.

Wałbrzych: Tak wyburzano ul. Rycerską i rodził się nowy plac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Garmin

Garmin Venu Czarny (0100217313)

1 859,00 zł899,00 zł-52%
miejsce #2

Amazfit

Amazfit GTR 3 Czarny

1 118,39 zł569,00 zł-49%
miejsce #3

Huawei

Huawei Watch Fit Różowy

607,00 zł319,00 zł-47%
Materiały promocyjne partnera

Irański reżim zaczyna się chwiać

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie