Zmarła Eufrozyna Piątek - Zasłużona dla Miasta Wałbrzycha i Honorowa Obywatelka Szczawna-Zdroju

Artur Szałkowski
Eufrozyna Piątek 1935-2018
Eufrozyna Piątek 1935-2018 Artur Szałkowski
Przykra wiadomość dotarła do regionu wałbrzyskiego z Zabrza, gdzie w wieku 83 lat zmarła dr inż. Eufrozyna Piątek - autorka licznych publikacji o historii regionu wałbrzyskiego - głównie górnictwa, z którym przez lata była związana zawodowo.

Dr inż. Eufrozyna Piątek urodziła się w 1935 r. w Rudzie Śląskiej. Ukończyła Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Doktorat uzyskała w Instytucie Historii, Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej. Była nauczycielką i zastępcą dyrektora Technikum Górniczego w Wałbrzychu. Następnie pracowała w Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego na stanowisku kierownika wydziału informacji naukowo-technicznej.

Wraz z mężem - Zygfrydem (1933-2005), który pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Wałbrzychu, byli związani z tym miastem od 1958 r. Od tego też czasu należy datować ich zainteresowanie historią Dolnego Śląska. Piątkowie są autorami kilkudziesięciu prac popularno-naukowych z zakresu geologii, historii techniki i historii regionu wałbrzyskiego. Wydali m.in.: „Vademecum zbieracza kamieni szlachetnych i ozdobnych”, „Historię dolnośląskiego górnictwa węgla kamiennego od XV do połowy XVIII wieku”, czy monografię „Szczawno-Zdrój. Historia miasta i uzdrowiska”.

Eufrozyna i Zygfryd Piątkowie byli ekspertami Ministerstwa Kultury oraz inicjatorami utworzenia Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu na bazie zlikwidowanej kopalni „Thorez” . We wrześniu 2006 r. Eufrozyna Piątek przeprowadziła się ze Szczawna-Zdroju do rodziny w Zabrzu. Wcześniej przekazała wałbrzyskiemu muzeum liczne eksponaty i dokumenty związane z historią regionu.

Zdjęcia z gali, na której uhonorowano Eufrozynę Piątek tytułem Zasłużonej dla Miasta Wałbrzycha

W maju 2018 r. Eufrozyna Piątek odwiedziła Wałbrzych, by odebrać tytuł Zasłużonej dla Miasta Wałbrzycha, który nadała jej oraz pośmiertnie jej mężowi Zygfrydowi - Rada Miejska Wałbrzycha. Inicjatywa uhonorowania Eufrozyny i Zygfryda Piątków wypłynęła od członków Fundacji Museion w Wałbrzychu. Tym sposobem choć częściowo naprawiono wieloletnie zaniedbania, związane z uhonorowanie małżeństwa, które zapisało piękną kartę w historii regionu wałbrzyskiego. Wcześniej Eufrozyna Piątek została uhonorowana tytułem Honorowej Obywatelki Szczawna-Zdroju, w którym mieszkała z mężem przez wiele lat, aż do śmierci pana Zygfryda. Są m.in. autorami monografii Szczawna-Zdroju, która jest kompendium wiedzy o mieście i uzdrowisku.

Eufrozyna Piątek zmarła 23 listopada w Zabrzu.

"To co dał nam świat" - wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Wideo

Dodaj ogłoszenie