Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

13. Festiwal Bachowski w Świdnicy

ELW
Dariusz Gdesz
Świdnicki Ośrodek Kultury i Miasto Świdnica zapraszają od 28 lipca do 5 sierpnia na 13. Festiwal Bachowski. To wyjątkowe wydarzenie, które każdego roku ściąga tysiące fanów muzyki poważnej. Koncertów będzie można wysłuchać w zabytkowych wnętrzach Kościoła Pokoju, świdnickiej katedry, kościoła św. Krzyża i kościoła św. Katarzyny w Makowicach. Zaprezentują się muzycy z Polski i Europy specjalizujący się w grze na historycznych instrumentach oraz wokaliści. Koncerty odbywają się wieczorami, a na zakończenie dodatkowo czeka nas poranne nabożeństwo kantatowe o godz. 10 w Kościele Pokoju.

Otwarcie festiwalu w sobotni wieczór o godz. 20 w makowickiej świątyni. Na wiolonczeli zagra Christoph Coin. W jego wykonaniu usłyszymy Bachowskie suity. W niedzielę o godz. 18 w Kościele Pokoju sonaty mistrza Jana Sebastiana zagra formacja „Arte Dei Suonatori” w składzie Aureliusz Goliński i Ewa Golińska (skrzypce), Anna Nowak i Dymitr Olszewski (altówki), Tomasz Pokrzywiński oraz Bartosz Kokosza (wiolonczele), a także Joanna Boślak-Górniok (klawesyn).

W poniedziałek melomani spotkają się o godz. 19.30 w kościele św. Krzyża aby wysłuchać kompozycje Bacha i Telemanna w wykonaniu „Laboratoire de Musique” w składzie Karolina Jesionek (flet traverso), Marcin Tarnawski (skrzypce), Ewa Witczak (wiolonczela) i Dorota Zimna (klawesyn). Natomiast wtorkowy wieczór w Kościele Pokoju będzie poświęcony recitalowi organowemu w wykonaniu Marcina Armańskiego. Artysta zagra na historycznym instrumencie z 1695 roku, czyli z okresu, gdy żył i tworzył sam mistrz Bach. Zabrzmią utwory muzyki dawnej z XVI-XVIII wieku.

Sierpień przywitamy koncertem w katedrze, gdzie zabrzmią uduchowione frazy napisane przez Hansa Leo Hasslera. O godz. 19.30 dla publiczności zaśpiewa „Octavia Ensembe” pod kierownictwem artystycznym Zygmunta Magiery w składzie: sopranistki – Agnieszka Drabent, Joanna Radziszewska, alty – Małgorzata Langer-Król, Zuzanna Kowalówka, tenorzy – Zygmunt Magiera, Marek Opaska oraz basy – Marcin Wróbel, Mariusz Zarzycki. W czwartek 2 sierpnia podczas recitali w kościele św. Krzyża zagra grupa „Oltremontano”, czyli Bart Rodyns organy oraz czterech puzonistów Harry Ries, Ole-Kristian Andersen, Robert Schlegl i Wim Becu. Początek koncertu muzyki z przełomu XVI i XVII wieku o godz. 19.30. W festiwalowy piątek 3 lipca rówież zaprezentuje się grupa „Oltremontano”, tyle że zagrają w katedrze i zaprezentują przekrój repertuarowy zachowanych dzieł muzyki dawnej datowanej na połowę wieku XV począwszy, a na czasach Bacha skończywszy.

Dwa ostatnie koncerty pożegnalnego weekendu zabrzmią w Kościele Pokoju. W sobotę o godz. 18 dzieła Handela wykona „Capella Cracoviensis”, zaś w niedzielę o godz. 10 Marek Pilch zagra na organach nabożeństwo kantatowe.

Bilety w cenie 25 złotych normalny, 15 złotych ulgowy, 150 złotych karnet są dostępne w Informacji Turystycznej w Świdnicy, w Baroccafe oraz Kościele Pokoju. Wstęp wolny jest tylko na koncert pożegnalny. Dodatkowo 27 lipca o godz. 11 i 15.30 w Kościele Pokoju odbędą się bezpłatne tłumaczone wykłady dr Stephana Aderholda.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto