37 lat temu Polska rozgromiła Peru zmierzając po medal piłkarskich mistrzostw świata [ZDJĘCIA]

Artur Szałkowski
Włodzimierz Ciołek z medalem XII Piłkarskich Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982 r. Dariusz Gdesz
Cegiełkę do ostatniego jak na razie wielkiego sukcesu piłkarskiej reprezentacji Polski, czyli trzeciego miejsca na Piłkarskich Mistrzostwach Świata w Hiszpanii w 1982 roku, dołożył wałbrzyszanin Włodzimierz Ciołek.

Dzisiaj mija 37 lat od meczu piłkarskiej reprezentacji Polski, który na stałe zapisał się w historii polskiego sportu. 22 czerwca 1982 r. na stadionie Estadio Riazor w La Coruña w ramach trzeciej kolejki fazy grupowej Piłkarskich Mistrzostw Świata w Hiszpanii, Polska zmierzyła się z reprezentacją Peru. Po dwóch bezbramkowych remisach z Włochami i Kamerunem Polacy musieli pokonać Peruwiańczyków, by awansować z grupy. Każdy inny wynik oznaczał koniec udziału Biało-Czerwonych w mistrzostwach i powrót do kraju.

Do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis, co prawda w pierwszej połowie Zbigniew Boniek strzelił gola, ale sędzia Lamberto Rubio Vazquez z Meksyku gola nie uznał dopatrując się pozycji spalonej Włodzimierza Smolarka. Po przerwie Polacy zagrali jednak koncertowo. Najpierw w 55 min. gola zdobył Włodzimierz Smolarek, w 58 m.in. podwyższył prowadzenie Grzegorz Lato, w 61 min. na listę strzelców wpisał się Zbigniew Boniek, w 68 min. czwartą bramkę dla Polski zdobył Andrzej Buncol, natomiast w 76 min. piątego gola dla Biało-Czerwonych zdobył Włodzimierz Ciołek - wychowanek Górnika Wałbrzych (w trakcie mistrzostw był zawodnikiem Stali Mielec - dop. red.), który na boisko wszedł trzy minuty wcześniej zmieniając Włodzimierza Smolarka. Honorowego gola dla rywali zdobył w 83 min. meczu La Rosa i Polska rozgromiła Peru 5:1.

Tutaj przeczytacie o kulisach mundialu w Hiszpanii z perspektywy Włodzimierza Ciołka

Zwycięstwo z Peru nie tylko dało Polakom awans z pierwszego miejsca w grupie, ale także było początkiem drogi po drugi w historii naszej reprezentacji medal piłkarskich mistrzostw świata. Na mundialu w Hiszpanii Polacy zajęli trzecie miejsce i zdobyli srebrne medale (za zdobycie drugiego miejsca wręczano wówczas medale pozłacane, a za zajęcie czwartego - brązowe - dop. red.). Warto podkreślić, że ten ogromny sukces i jak na razie ostatni naszej pierwszej reprezentacji piłkarskiej został odniesiony w trudnych czasach. W Polsce wciąż obowiązywał stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 r.

POLSKA - PERU 5:1 (0:0)