Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Ratajczak przywitał się z Wałbrzychem

Elżbieta Węgrzyn; fot. Dariusz Gdesz
Nowy dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu przedstawił założenia programowe na najbliższe miesiące.

Piotr Ratajczak do czerwca będzie odwiedzał Wałbrzych w weekendy, a jednocześnie wywiązywał się ze zobowiązań i projektów, które rozpoczął w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Koszalinie. Do zakończenia obecnego sezonu artystycznego, wałbrzyski teatr pilotować będzie jeszcze Sebastian Majewski, dotychczasowy dyrektor artystyczny. - Zaprojektuję, jubileuszowy, 50. sezon. Jego hasłami będą: "teatr moralnego niepokoju", "normalsi" oraz "teatr dla mnie i teatr o mnie" - zapowiada Ratajczak. Placówka, w przeciwieństwie do poprzednich sezonów nie będzie się zajmowała herosami, antybohaterami, ale po prostu "normalsami", czyli zwykłymi szarymi obywatelami. - Chcę przez wybitnych twórców rozmawiać z mieszkańcami o ich etyce i moralności - dodaje.

Teatr ma, zgodnie z zamysłami nowych władz, częściej wychodzić do przestrzeni miejskiej, nawiązać dialog z widzem i reagować na to, co dzieje się w mieście. Pierwszym wdrożonym pomysłem Ratajczaka, nawiązującym do linii artystycznej nadchodzącego sezonu będzie wystawiony w czerwcu "Wałbrzyski Kabaret Grozy". - Taki kabaret na wysokim poziomie artystycznym, a jednocześnie emocjonalnie reagujący na najnowsze wydarzenia przyjął się w Warszawie - tłumaczy szczecinianin. Dyrektor proponuje też nowe cykle i projekty, w tym koprodukcje z innymi polskimi teatrami, nie wykluczana jest też współpraca z teatrami niemieckimi i czeskimi.

Jednocześnie, utrzymane będą znane i lubiane punkty programowe teatru, jak wrześniowe Dni Dramaturgii i listopadowe Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. "Dramat" nadal będzie też pełnił funkcje edukacyjne. Największym wyzwaniem, zdaniem Ratajczaka, będzie utrzymanie poziomu artystycznego i renomy wałbrzyskiej placówki.
Nie lada wyzwaniem będzie też podsumowanie 50-letniego dorobku teatru. Planowany jest m.in. projekt inspirowany wspomnieniami, prywatnymi historiami i anegdotami z życia wałbrzyszan. Dramaturdzy będą latem krążyć po mieście i zbierać od mieszkańców ich wspomnienia. Część materiału już powstała w 2000 roku, kiedy prowadzony był konkurs na wałbrzyski pamiętnik. Wyłoniono wówczas 17 tekstów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto