18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: 20 kwietnia premiera nowego spektaklu Marcina Libera pt. "Na Boga!" (ZDJĘCIA)

Elżbieta Węgrzyn
Zdjęcia z próby dla mediów (11 kwietnia)
Zdjęcia z próby dla mediów (11 kwietnia) Elżbieta Węgrzyn
Na 20 kwietnia w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym zaplanowano kolejną premierę. Przedstawienie w reżyserii Marcina Libera oparte na tekście Jarosława Murawskiego.

To kolejny spektakl nawiązujący do polskiego kalendarza świąteczno-obrzędowego. Tym razem dramaturdzy zmierzą się z tematem świąt Wielkanocnych. Spektakl zapowiada się interesująco, nie tylko z uwagi na podejmowaną tematykę polskiej religijności ludowej oraz współczesnego polskiego kościoła, ale też z powodu tekstu, o jaki oparto te rozważania.

W obecnym sezonie artystycznym pod hasłem „!zapooomnij?” twórcy przygotowują autorskie projekty oparte o teksty nawiązujące do poszczególnych świąt. Było już nawiązanie m.in. do Bożego Narodzenia i Dnia Kobiet, teraz przyszła pora na Wielkanoc. - Mieliśmy nasze rozważania oprzeć na „Historyji o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, ale jak przeczytałem tekst przysłany mi przez Jarosława Murawskiego, stwierdziłem że powinniśmy zająć się właśnie nim - wspomina Marcin Liber, reżyser. Twórca ten w ostatnim czasie przygotował kilka projektów nawiązujących do kwestii wiary i polskiej religijności. Spektakl "Na Boga!", ma być kolejnym krokiem na jego drodze twórczej. Libera zrealizował w Wałbrzychu prezentowany nadal spektakl "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim", a także podczas ubiegłorocznych 10. Fanaberii Teatralnych można było podziwiać jego zrealizowaną w Zielonej Górze "Trash Story”.
Tekst Murawskiego nie tylko proponuje gruntowne zbadanie przedstawionego tematu, ale i wpisuje tę historię w konwencję regularnego, trzyaktowego dramatu fabularnego. Dodatkowo, został on napisany regularnym trzynastozgłoskowcem! Takich spektakli już dawno nie przygotowywano w oparciu o współczesne teksty.

Historia, którą będziemy mogli 20 kwietnia zobaczyć na deskach wałbrzyskiego teatru nawiązuje do ludowego zwyczaju procesji "wodzenia Judosza" w Skoczowie (w sztuce jest to Spychów). Ambitny ksiądz proboszcz Grzyb zakazuje kultywowania tej około świątecznej tradycji, zaś lokalna władza mu się sprzeciwia.
W mieście pojawiają się symboliczne postacie postacie m.in. Lucyfera i Judasza oraz samego Stwórcy. Wydarzenia Wielkiego Piątku będą okazją do walki dobra ze złem... bacznego przyjrzenia się współczesnej instytucji kościoła, a także polskiej religijności.
W spektakli nie ma lokalnych odniesień, gdyż jak tłumaczą twórcy: - Zależało nam, aby spektakl miał przekaz jak najbardziej uniwersalny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto