Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa na górze Chełmiec ma już ponad 130 lat (STARE POCZTÓWKI)

Wieża widokowa na Chełmcu został zbudowana w latach 1887-88
Wieża widokowa na Chełmcu został zbudowana w latach 1887-88 ze zbiorów autora
Wybudowanie i oddanie do użytku nowych wież widokowych na Borowej i na Trójgarbie sprawiło, że niemal bez echa przeszedł przypadający w 2018 r. jubileusz 130-lecia wieży widokowej na Chełmcu, która jest stylizowana na średniowieczną ruinę.

Budowa wieży widokowej na Chełmcu (niem. Hochwald) 851 m n.p.m. została sfinansowana przez Hansa Heinricha XI von Pless, pana na zamku Książ i głowy rodu Hochbergów, jednej z najbogatszych rodzin Europy przełomu XIX i XX wieku. Do Hochbergów należało m.in. obecne uzdrowisko Szczawno-Zdrój wraz z Chełmcem.

Ze źródeł historycznych, które zebrał Mateusz Mykytyszyn - prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless wynika, że wieża widokowa na Chełmcu, stylizowana na średniowieczną ruinę jest pomniejszoną repliką zamku Drachenfels nad Renem. Takie było bowiem życzenie księżnej Marii von Pless, żony Hansa Heinricha XI. Przed przystąpieniem do inwestycji, która została zrealizowana w latach 1887-1888 wykonano na szczyt Chełmca przecinkę od Szczawna Zdroju. Natomiast materiały budowlane były dowożone bardziej łagodną drogą od strony obecnego Boguszowa.

Fotorelacja z otwarcia wieży widokowej na Borowej

– Z zapisów historycznych wynika, że na oficjalne otwarcie wieży w dniu 5 sierpnia 1888 r., przybyło około 1 tys. osób, z których około 450 weszło na wieżę, by podziwiać widoki – mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless. – Na wieży znajdowała się tablica orientacyjna z ponad 200 miejscowościami. Festyny takie kilkakrotnie powtarzano, czemu sprzyjało otwarcie przy budowli niedużej restauracji. Jej prowadzenie powierzono Heine i Augustowi Nafe, po których zakładem kierowała ich córka Maria z mężem - Friedrichem Krollem. Już w następnym roku po zakończeniu prac, rozpoczęto budowę pokojów noclegowych w przyziemiu wieży.

Fotorelacja z otwarcia wieży widokowej na Trójgarbie

W latach 1936-37 powstała droga dojazdowa na szczyt i osoby bardziej zamożne dojeżdżały na szczyt Chełmca samochodami, co można zobaczyć na starych pocztówkach i fotografiach. Po II wojnie światowej wieża zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Nie zamieniła się w kupę gruzu tylko dzięki członkom Europejskiego Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej na Górze Chełmiec, którzy od lat 90. prowadzili jej odbudowę i regularnie dokonują remontów i napraw. Zrekonstruowali nawet restaurację wzorowaną na tej sprzed 130 lat, która przylegała do wieży. Fundusze na inwestycje członkowie ECRA pozyskują z dzierżawy powierzchni pod anteny i nadajniki zainstalowane na wieży.

Boguszów-Gorce: 520 lat historii miasta z najwyżej położonym rynkiem w Polsce (STARE POCZTÓWKI)

Przez lata podawane były różne wysokości wieży widokowej na Chełmcu, najczęściej 21 lub 22 metry. Przeprowadzone pomiary laserowe wieży wykazały, że ma 19,80 m wysokości. Przy dobrej przejrzystości powietrza z wieży widokowej na Chełmcu widać m.in. szczyty: Śnieżki, Ślęży i Wielkiej Sowy. Przypadający w 2018 r. jubileusz 130-lecia wieży widokowej na Chełmcu minął niemal bez echa. Być może wpływ na to miały budowy i oddanie do użytku nowych wież widokowych na innych szczytach Gór Wałbrzyskich - Borowej (853,3 m n.p.m.) w grudniu 2017 r. oraz Trójgarbie (778, 757 i 738 m n.p.m) w grudniu 2018 r.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto