MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek w Wałbrzychu 100 lat temu, a nawet więcej na starych zdjęciach oraz rycinach!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
https://fotopolska.eu/
Pierwsze zachowane akwarele przedstawiające wałbrzyski Rynek pochodzą z XVIII wieku, również najstarsze zachowane plany miasta z połowy tegoż wieku wskazują główny plac miasta i stojący na nim barokowy Ratusz. Wieki mijały, zmieniały się pojazdy przejeżdżające przez Rynek, pomniki na nim stojące, a także ubiory i fryzury mieszkańców miasta. Przypominamy, jak wyglądał ten plac sto i więcej lat temu!

Spis treści

Rynek na najstarszych mapach i planach Wałbrzycha

Najstarsze zachowane mapy i plany Wałbrzycha z lat 30. XVIII wieku pokazują jak niewielką osadą było ówczesne miasto. Jego całość, licząca nieco ponad sto budynków mieszkalnych zawarta była pomiędzy zamkiem (dzisiejszy pałac Czettritzów), kościołem maryjnym (Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej), kościołem parafialnym a doliną Pełcznicy w której mieściły się m.in. dom grabarza, czy katownia. Już wówczas istniał Rynek z ustawionym w miejscu dzisiejszej fontanny Ratuszem, jednak wychodząc z niego w stronę dzisiejszego Placu Magistrackiego minęlibyśmy kilka budynków, w tym szpital i praktycznie tam kończyła się osada. Potem długo nie było zabudowań aż doszlibyśmy do młyna sobięcińskiego, który dziś stoi w zwartej zabudowie ul. Słowackiego.

Rynek w Wałbrzychu 100 lat temu i więcej na zdjęciach oraz starych rycinach!
https://fotopolska.eu/

Najstarsze drzewo dzisiejszego Wałbrzycha już rosło... tyle, że na Sobięcinie, który przyłączono do Wałbrzycha wieki później.

Na Rynku stał dawny dwukondygnacyjny barokowy ratusz, który w okresie 1731-1855 zajmował centralne miejsce miejskiego placu. Przy Ratuszu od strony dzisiejszych kamienic Pod Kotwicą i Pod Trzema Różami natknęlibyśmy się na miejski pręgierz. Blisko Rynku, w okolicy dzisiejszego Placu Tuwima natknęlibyście się na browar i dom pasterza, zaś niedaleko kościoła parafialnego (dzisiejsza kolegiata), czyli u zbiegu dzisiejszej Garbarskiej oraz Mickiewicza stał zagadkowy dziś obiekt - Letni Dom na Szańcu.

Rynek w Wałbrzychu 100 lat temu i więcej na zdjęciach oraz starych rycinach!
https://fotopolska.eu/

W zwartej zabudowie znajdował się również cmentarz, a oddalona od niej była umiejscowiona w okolicy dzisiejszej ul. Beethovena miejska szubienica. Ot i całe miasto w latach 30. XVIII wieku. Niewielką miejską zabudowę otaczały błonia, las miejski, ogród miejski i miejskie pastwisko. Podobny obraz miasta wyłania się z powstałych w połowie tego wieku widokach wg. F.B. Wernera.

Wałbrzyski Rynek na przestrzeni wieków

Stary stojący na Rynku Ratusz pełnił rolę urzędu, ale mieścił się w nim też i wyszynk oraz pomieszczenia mieszkalne. Rynek służył jako plac handlowy, czemu służyły również podcienie kamienic. Z uwagi na ograniczone miejsce na Rynku Ratusz nie mógł być rozbudowany, po tym jak wybudowano jego nowy gmach już poza Rynkiem w 1856 roku, rok później przystąpiono ro rozbiórki starego. Z Rynku zniknął pręgierz, a w miejscu, gdzie stał Ratusz wybudowano zbiornik na wodę dostarczaną tu z miejskiego wodociągu. To zaczątek fontanny. Miejska fontanna zmieniała się, czasem towarzyszyła pomnikowi.

Rynek przez całe wieki odwiedzały furmanki kupców, tędy jeździły i tu "parkowały" dorożki, a następnie przez Rynek przejeżdżały tramwaje i automobile. Dziś nadal mamy w Rynku fontannę, w ostatnim czasie wieczorem podświetlaną.

A funkcja handlowa tego placu przetrwała w postaci cyklicznych sobotnich Targów Staroci. Przechodząc przez wałbrzyski Rynek warto pamiętać, że zawsze był to najważniejszy miejski plac od wieków stanowi on serce miasta.

Zobaczcie jak wyglądał wałbrzyski Rynek ponad sto lat temu

Rynek w Wałbrzychu 100 lat temu, a nawet więcej na starych z...

Nasz cykl: Wiecie, gdzie w Wałbrzychu...?

Ciekawostki o Wałbrzychu

Zakamarki wałbrzyskiego Śródmieścia i nie tylko...

Filmy jak wehikuł czasu

Zobaczcie jak wyglądał wałbrzyski Rynek ponad sto lat temu

Rynek w Wałbrzychu 100 lat temu, a nawet więcej na starych z...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto