Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trwa remont dużej kamienicy przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu. Wkrótce montaż pierwszej w tej dzielnicy windy! Zdjęcia ze środka

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Dzięki takim przebudowom jak przy ul. 1 maja 82 w Wałbrzychu, sobięcińska "Palestyna" przestanie być kojarzona wyłącznie z ruderami do wyburzenia. W budynku tym powstaje właśnie winda - pierwsza w tej dzielnicy. Weszliśmy do odradzającej się kamienicy. Oto zdjęcia z wnętrza tej wyjątkowej inwestycji.

Spis treści

Budynek przy ul. 1 Maja 82 w Wałbrzychu w remoncie - weszliśmy do środka

- Wykonujemy tynki, okładziny, ścianki działowe na piętrach, sufity podwieszane na piętrach i instalację elektryczną oraz sanitarną - wylicza Andrzej Jastrzębowski, kierownik budowy tej inwestycji.

Budowa trwa od około roku, przedstawiciele Gminy Wałbrzych i Miejskiego Zarządu Budynków podpisali umowę z wykonawcą tuż przed świętami w 2022 roku. Od roku zmieniło się tu wiele. Rozebrano dużą część gmachu - od dachu przez większość ścian działowych i instalacje. Przez lato i jesień wykonano nowy dach i ścianki, utworzono też szyb windowy, gdzie powstanie pierwsza na Sobięcinie winda.

Winda w paczkach - wkrótce zostanie zmontowana.

Trwa remont dużej kamienicy przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu. Wkrótce montaż pierwszej w tej dzielnicy windy! Zdjęcia ze środka
Częściowo zasypano też piwnice, w których zostały jedynie pomieszczenia techniczne.Elżbieta Węgrzyn

Wykonawca ma za sobą odbudowę dachu, tworzenie nowych stropów, ścian trzeciej kondygnacji i odbudowa praktycznie wszystkiego, bo po wyburzeniach zostały tu tylko ściany zewnętrzne i belki stropowe. Trwa budowa sieci a nawet kończenie odbudowy klatki schodowej. Ta również powstawała od początku. Częściowo zasypano też piwnice, w których zostały jedynie pomieszczenia techniczne.

Budynek przy ul. 1 Maja 82 w Wałbrzychu w remoncie - teraz winda, a zakończenie prac wiosną

Obecnie prace wewnętrzne z sieciowych przejdą w wykończeniowe, wykonawca zajmie się też zagospodarowaniem terenu podwórka.

- W tym tygodniu montujemy dźwig windy, podzespoły wszystkie już do nas dotarły. Planujemy roboty zakończyć do końca marca - zapowiada kierownik budowy.

Firma KMB Budownictwo Sp. z o.o., wykonawca prac, za kompleksową przebudowę otrzyma zapłatę w wysokości 4.099.165,52 zł. brutto. Gmina Wałbrzych na realizację inwestycji otrzymała wsparcie z Banku Gospodarki Krajowej w kwocie 2.132.186,99 zł.

Trwa remont dużej kamienicy przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu. Wkrótce montaż pierwszej w tej dzielnicy windy! Zdjęcia ze środka
Elżbieta Węgrzyn

Jeszcze rok temu z kamienicy położonej pomiędzy dwoma innymi gmachami mieszkalnymi na dolnym Sobięcinie w Wałbrzychu zwanym "Palestyną" mieliśmy zrujnowane mieszkania w budynku wymagającym całościowego remontu. Wówczas prace remontowe rozpoczęto.

Latem 2023 roku wykonawca praz rozebrał ten budynek do gołych ścian, zerwano też dach i zdemontowano ściany działowe.

Gmach ten odradza się jak feniks z popiołów.

Nowe mieszkania komunalne powstają w różnych częściach Wałbrzycha

Mieszkania na ul. 1 Maja i Różanej nowi lokatorzy zasiedlą w 2024 roku. Na przyszły rok zaplanowano też nowe remonty i termomodernizacje budynków mieszkalnych. Oto najnowsze przetargi dotyczące takich remontów.

Obecnie trwa też kilkanaście innych budów i przebudów na cele mieszkaniowe. Wiele z nich to remonty kompleksowe:

  • ul. Paderewskiego 19 oraz Młynarskiej 25 i 26 w Wałbrzychu
  • Ul. Kościelna 3A - powstaje 6 mieszkań
  • Budowa nowych 64 mieszkań przy ul. Traugutta
  • Ul. Okrężna 10
  • Trzy budynki przy ul. Różanej 9, 9A i 9B - powstanie tu 12 mieszkań.
  • Ul. 1 Maja 82 - prace na ukończeniu - ma powstać 25 mieszkań komunalnych

Plany remontowe ostatniego roku

oraz przetargi w trakcie

W ostatnich miesiącach w starych dzielnicach Wałbrzycha oddano do użytku po przebudowie budynki - m.in. przy ul. Zajączka 7 i 8, Traugutta 5, ul. Niepodległości 14 i 16, Piłsudskiego 84 i Pocztowej 26, a także przy ul. Kubeckiego 1 i 2 oraz Kościelnej 6a.

Duże projekty budownictwa komunalnego w Wałbrzychu

Zajrzeliśmy do wnętrza remontowanych budynku przy ul. 1 Maja 82 w Wałbrzychu w remoncie- zobaczcie zdjęcia.

Trwa remont dużej kamienicy przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu. Wk...

Prace na ul. Różanej - zobaczcie film

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto