Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Była pływalnia miejska oraz dawna rzeźnia w Wałbrzychu - wyburzanie rozpoczęte. Zobaczcie zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
To zapewne jedne z ostatnich zdjęć nieużytkowanego i zrujnowanego kompleksu dawnej łaźni miejskiej oraz części dawnych zakładów mięsnych przy ul. Małej w Wałbrzychu. Wedle decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego trzy działki w ścisłym centrum Śródmieścia są porządkowane. To ostatni etap agonii pozostałości po XIX-wiecznych obiektach.

Spis treści

Teren przy ul. Małej w Wałbrzychu ogrodzony, wkrótce prace rozbiórkowe

Teren pomiędzy Placem Teatralnym a ulicą Małą w Wałbrzychu szczelnie ogrodzono i oznakowano. Wyznaczono bramę wyjazdową, a tablica informacyjna umieszczona na niej przypomina, jakie prace mają tutaj być prowadzone. Na placu rozbiórki pojawił się już również ciężki sprzęt.
Zgodnie z naszymi zapowiedziami z początku sierpnia 2023, Miejski Zarząd Budynków Sp. z o.o. w Wałbrzychu po wystosowaniu zapytania ofertowego przystąpił do uporządkowania trzech przyległych działek zabudowanych przy ul. Małej.

To pokłosie długich starań miasta, by wyegzekwować obowiązek zabezpieczenia niszczejących ruin przez prywatnego właściciela tego terenu. Po długiej batalii Gmina Wałbrzych teren przejęła i na podstawie decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego przystąpiono do jego uporządkowania.
Zaplanowano:

  • rozbiórkę pozostałości nieużytkowanych budynków byłych Zakładów Mięsnych, będących w stanie ruiny wraz z uporządkowaniem terenu po rozbiórce znajdujących się na dz.nr 121/12 i 120/3 obręb Śródmieście nr 27 przy ul. Małej w Wałbrzychu
  • oraz rozbiórkę pozostałości nieużytkowanych budynków byłej Łaźni Miejskiej, będących w stanie ruiny wraz z uporządkowaniem terenu po rozbiórce znajdujących się na dz.nr 120/1 obręb Śródmieście nr 27 przy ul. Małej w Wałbrzychu.

Miejska pływalnia to powstała w 1889 roku łaźnia miejska. Pod koniec lat 50. wskutek uszkodzeń niecki basenu przez szkody górnicze obiekt wyłączono z eksploatacji i nie udało się go przebudować ani zagospodarować na inny cel. Natomiast przyległa do pływalni rzeźnia powstała w 1888 roku, a jej kompleks tworzyły stajnie, ubojnia, magazyny, a także chłodnia i administracja z laboratorium. W latach 20., planowano przebudowę zakładu i budowę nowego, jednak w tym samym kształcie działał on również po wojnie. Pod koniec XX wieku większa część kompleksu rzeźni zyskała nowe zastosowanie, wyjątkiem jest porządkowana obecnie działka.
W tej części centrum Wałbrzycha wiele się w ostatnich miesiącach dziele. Trwają inwestycje i rewitalizacja.

Pozostałości pływalni miejskiej i kompleksu rzeźni to relikt dawnej epoki

Jeszcze dziś, w trzeciej dekadzie września 2023 w ścisłym centrum Wałbrzycha zachowały się reliktu XIX-wiecznych obiektów, które przez cale dekady niszczały i szpeciły rewitalizowane okolice. Ruiny Miejskiego Zakładu Kąpielowego w Wałbrzychu zwanego też miejską pływalnią, a także przyległy do nich teren zabudowany pozostałościami po dawnych Zakładach Miejskich choć przetrwały, to nie oparły się niszczącej sile upływającego czasu. Duża część kompleksu Zakładów Mięsnych zyskała w rękach prywatnych nowe przeznaczenie, została zagospodarowana na cele handlowe, magazynowe i usługowe, a nawet mieszkaniowe.

Tyle szczęścia nie miała pływalnia miejska i łaźnia. Mimo ciekawych koncepcji nadania temu miejscu nowego życia nie udało się w zamysły te zainwestować i pływalnię ponownie uruchomić jako np. centrum SPA. Z ciekawego architektonicznie ceglanego kompleksu niewiele już pozostało, a o jego świetności świadczy jedynie klasyczny portal przyklejony do smutnego gruzowiska.

Jak udał nam się ustalić, zgodnie ze zgłoszonymi ofertami, uporządkowanie połączone z rozbiórką może to kosztować około 100 tys. zł. Rozbiórce mają zostać poddane murowane pozostałości ścian nieużytkowanych budynków, schodów żelbetowych a także stropów nad częścią podpiwniczoną. Zasypane zostaną piwnice, a rozdrobniony gruz trafi na składowisko przy ul. Beethovena. Teren ma zostać wyrównany przy pomocy mieszanki kamiennej. Czas wykonania rozbiórki ma wynieść około 11 tygodni.

Nie wiadomo jeszcze, czy po przeprowadzonych pracach działki przy ul. Małej zostaną przeznaczone na sprzedaż, czy wykorzystane na cele miejskie. Warto przypomnieć, że podobny los spotkał wcześniej ruiny dawnej winiarni przy ul. Młynarskiej w Śródmieściu Wałbrzycha. Po wyburzeniu obiektu, niezabudowaną działkę miasto przeznaczyło na płatny plac parkingowy.

Zobaczcie ostatnie dni dawnej pływalni miejskiej / Miejskiego Zakładu Kąpielowego w Wałbrzychu

Była pływalnia miejska oraz dawna rzeźnia w Wałbrzychu - wyb...

Ostatnie wyburzenia w Wałbrzychu - te gmachy znikły na naszych oczach

Beethovena 24 A w Wałbrzychu częściowo do wyburzenia

Pankiewicza 7A i zaplecze Moniuszki 30 - zobaczcie zdjęcia

Z mapy zniknie też on 1 Maja 132

Głowackiego 1

Niepodległości 245

Pankiewicza 7a

Legnicka 13

Pawilon przy ul. 1 Maja - skrzyżowanie z Karkonoską

Mickiewicza 35a

Wałbrzych, który znika...

Głowackiego i Beethovena - ostatnie chwile budynków

Zobaczcie, jakie budynki wyburzono na Sobięcinie na potrzeby przebudowy Trasy Sudeckiej

Inne galerie z rozbiórek

Nasze ostatnie teksty o budownictwie i wyburzeniach

Była pływalnia miejska oraz dawna rzeźnia w Wałbrzychu - wyb...

Porcelana Krzysztof do wyburzenia...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto