MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leniwym krokiem na wzgórze Leniwiec. Wystarczy kwadrans by tam dojść z centrum Wałbrzycha

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Wałbrzych to nie tylko jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, ale jest też miejscowością położoną między górami i - jak m.in. Rzym - na wzgórzach. Trudno się tutaj jeździ na rowerze i hulajnodze bez wspomagania silnika, ale za to wystarczy kwadrans, by bez wychodzenia z centrum miasta zdobyć szczyt. Zapraszamy na spacer na wzgórze Leniwiec! Odwiedźcie je nim będzie tu większy ruch turystyczny związany nową wieżą widokową.

Spis treści

Wzgórze Leniwiec w Wałbrzychu - górskie emocje dla początkujących

Leniwiec to wzgórze liczące 487 m n.p.m., położone w centrum Wałbrzycha, a dokładnie na terenie 32-hektarowego Parku im. Jana III Sobieskiego. Ten w znacznej mierze porośnięty drzewami park położony jest pomiędzy Śródmieściem, Starym Zdrojem a Nowym Miastem.
Na terenie Parku Sobieskiego istnieje kilka wzniesień, z części z nich można podziwiać panoramę okolicy. Do wzgórz wałbrzyskiego zalesionego parku należy:

  • Leniwiec 487 m n.p.m. położony relatywnie najbliżej Śródmieścia,
  • Góra Powstańców 497 m n.p.m.
  • oraz Parkowa Góra położona najbliżej Nowego Miasta 508 m n.p.m. (w najnowszych aplikacjach turystycznych pojawia się jej wysokość 502 m n.p.m.).
Leniwy spacer na wzgórze Leniwiec. Wystarczy kwadrans by tam dojść z centrum Wałbrzycha
Co więcej, wielu mieszkańców miasta odwiedzających park przechodzi obok tego wzgórza omijając jego szczyt,Elżbieta Węgrzyn

Wzgórze Leniwiec jest najniższe z trzech parkowych szczytów i najmniej znane z nazwy. Dlaczego? Otóż Parkowa Góra jest klarownie wskazywana, wiodą do niej parkowe trasy i kierują do niej znaki oraz tablice, a na jej szczycie jest ładnie zagospodarowany punkt widokowy z panoramą Starego Zdroju. Pisaliśmy o nim:

Góra Powstańców, choć opisana gorzej niż jej wyższa sąsiadka, to również jej punkty widokowe (położony niżej i ten przy schronisku PTTK Harcówka) są doskonale znane, a wkrótce przez powstającą tu nową wieżę widokową, będzie przechodzić prawdziwe turystyczne oblężenie. Jej otwarcie zaplanowano na majówkę 2024.

Leniwy spacer na wzgórze Leniwiec. Wystarczy kwadrans by tam dojść z centrum Wałbrzycha
Szczyt Leniwca jest porośnięty sędziwymi dębami i bukami, przez co nie stanowi on punktu widokowego, a spłaszczony i ocieniony wierzchołek wzgórza tylko w upalne dni może konkurować ze słoneczną, trawiastą polaną obok. Elżbieta Węgrzyn

Leniwiec nie tylko nie jest zaznaczony na parkowej infrastrukturze turystycznej wskazującej lokalizację, ale też na jego szczycie nie ma tabliczki mówiącej, że jesteśmy na szczycie. Co więcej, wielu mieszkańców miasta odwiedzających park przechodzi obok tego wzgórza omijając jego szczyt, bo obok jest ładnie zagospodarowana na potrzeby rekreacyjne polana z ławeczkami i tablicą edukacyjną. Szczyt Leniwca jest porośnięty sędziwymi dębami i bukami, przez co nie stanowi on punktu widokowego, a spłaszczony i ocieniony wierzchołek wzgórza tylko w upalne dni może konkurować ze słoneczną, trawiastą polaną obok.

Leniwy spacer na wzgórze Leniwiec. Wystarczy kwadrans by tam dojść z centrum Wałbrzycha
Elżbieta Węgrzyn

Wzgórze Leniwiec nie tylko dla leniwych - jak w kwadrans zdobyć szczyt

Zdobywanie Leniwca w Wałbrzychu można rozpocząć praktycznie z każdej części tego urokliwego dużego parku miejskiego, zarówno podczas drogi powrotnej z Parkowej Góry, czy Góry Powstańców, jak i idąc leniwie na Leniwiec z centrum miasta.
Leniwiec łatwo odwiedzić wspinając się na wzgórze:

  • od strony Śródmieścia (od Alei Wyzwolenia i ul. Inwalidów Wojennych za II Liceum Ogólnokształcącym),
  • jak i od Nowego Miasta (ul. Piłsudskiego lub Żwirki i Wigury).

Propozycja tras na Leniwiec z serwisu Mapy.cz - każda z tych tras wskazuje na dystans to nieco ponad 500 m i czasu przejścia około kwadransa

Leniwy spacer na wzgórze Leniwiec. Wystarczy kwadrans by tam dojść z centrum Wałbrzycha
Elżbieta Węgrzyn

Na pewno największy wysiłek włoży w tę wyprawę śmiałek, który wybierze drogę ze Śródmieścia, a dokładnie z najniżej położonego punktu Wałbrzycha, jakim jest Aleja Wyzwolenia, będąca jednocześnie doliną Pełcznicy 315 m n.p.m.

Leniwy spacer na wzgórze Leniwiec. Wystarczy kwadrans by tam dojść z centrum Wałbrzycha
Elżbieta Węgrzyn

Ta trasa jest najbardziej urokliwa, bo po drodze możemy zboczyć do Dębu Miejskiego - pomnika przyrody rosnącego na miejscu Dębu Herbowego miasta, czy odpocząć przy tężni solankowej, a także jednego z punktów widokowych na zboczu Góry Powstańców.

Leniwy spacer na wzgórze Leniwiec. Wystarczy kwadrans by tam dojść z centrum Wałbrzycha
Elżbieta Węgrzyn

Ostatecznie trafiamy na wspominaną wyżej trawiastą polanę z ławeczkami. Tuż obok - po drugiej stronie pochyłej parkowej ścieżki - mamy płaski grzbiet Leniwca. Jedyny znak orientacyjny, jaki tam dziś znajdziemy, to niewielki, jakby ułamany pień drzewa. Nie jest to spektakularny szczyt, ale satysfakcja znalezienia go mimo braku oznaczeń gwarantowana.

Zdjęcia z letniego podejścia na Leniwiec od strony Alei Wyzwolenia, przez okolice tężni, Miejskiego Dębu i punktu widokowego na Górze Powstańców. Wiosną jest tu równie pięknie!

Już niedaleko do Leniwca, a po drodze sporo ławeczek!

Leniwym krokiem na wzgórze Leniwiec. Wystarczy kwadrans by t...

Niepowtarzalny Wałbrzych - ciekawostki, tajemnice, turystyczne spacery

Inne spacery - na hałdę w poszukiwaniu karbońskich reliktów, Domek Muminków, Dąb Miejski, Chrystus Frasobliwy, tajemnicze ruiny przy Galerii Victoria, prasie ulice Wałbrzycha

Tego w Wałbrzychu już nie ma. Niepowtarzalne relikty historii!

Turystyczne ciekawostki - zapomniany pomnik górniczy i zapomniana katastrofa

Pomnik Rycerski i inne piękne poniemieckie pomniki

Stawy w Świebodzicach, zalew w Starych Bogaczowicach i stawy w Starym Lesieńcu

Inne ciekawe wycieczki? Ruszajcie!

Najciekawsze odkrycia archeologiczne w Wałbrzychu

To koniecznie trzeba zrobić w Wałbrzychu

Kiedyś to Wałbrzych był zielony!

Leniwym krokiem na spacer na wzgórze Leniwiec

Już niedaleko do Leniwca, a po drodze sporo ławeczek!

Leniwym krokiem na wzgórze Leniwiec. Wystarczy kwadrans by t...

Przypominamy jak rozpoczynano budowę wieży widokowej w Parku Sobieskiego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto