Superfirma pomoże w każdej kluczowej sprawie

Elżbieta Węgrzyn; fot. Dariusz Gdesz
Dorobią klucz, pomogą z zatrzaśniętym autem Dariusz Gdesz
Wojciech Starczewski z Wałbrzycha od 1976 roku dorabia klucze i pomaga w otwarciu zepsutych zamków. Spotkacie go na bazarze w dzielnicy Podzamcze. To superfirma, poznajcie jej historię.

– Urodziłem się w Kłodzku i pracowałem w tamtejszej Fabryce Urządzeń Technicznych. Potem przeniosłem się na Górny Śląsk, gdzie władze obiecywały zatrudnienie w zmechanizowanym górnictwie – wspomina Wojciech Starczewski, wałbrzyski przedsiębiorca. W Katowicach okazało się, że zawód górnika mu nie odpowiada, za to doskonale daje sobie radę jako ślusarz, skończył więc technikum mechaniczne i zaczął współpracować z doświadczonym ślusarskim majstrem. – Kopalnia nie zgadzała się na to, bym łączył etat w niej z pracą na własny rachunek, dlatego pierwszą działalność usługową zarejestrowałem na nazwisko żony – dodaje pan Wojciech. Majster nie chciał udostępnić swojemu uczniowi wzoru maszyny do dorabiania kluczy, więc zaprojektował swoją własną. Służyła mu na początku działalności, w drugiej połowie lat 70.

Superfirma - początki

– Przez wypadek w kopalni i wynikłe z niego problemy zdrowotne musiałem zrezygnować z pracy w kopalni i w 1975 otworzyłem swój pierwszy punkt w Raciborzu. Rok później przeniosłem się bliżej rodzinnego Kłodzka, do Wałbrzycha – opowiada doświadczony ślusarz. W mniejszym Kłodzku perspektywy zarobku nie były tak obiecujące, jak w Wałbrzychu, ale pan Wojciech namówił swojego tatę do takiej możliwości dorobienia sobie popołudniami, a potem również na emeryturze. Tak powstała nowa rodzinna tradycja. Punkt w centrum Kłodzka długo działał pod okiem kolejnych członków rodziny, dziś nadal ślusarstwem zajmuje się kuzyn, ale nie prowadzi własnego zakładu. W Kłodzku wałbrzyska firma miała też wiele długoletnich kontaktów handlowych.
W Wałbrzychu pan Starczewski zapisał się do lokalnej spółdzielni pracy i zaczął wykonywać usługi ślusarskie w niewielkim lokalu na parterze Państwowego Domu Towarowego na skrzyżowaniu ul. Słowackiego i Drohobyckiej. W sercu miasta pracował nieprzerwanie do 2000 roku. Na Podzamcze trafił po przekształceniach własnościowych domu handlowego w Śródmieściu, z „pedeciaka” od lat chciała go też wykurzyć konkurencja. Przystąpił zatem do Giełdy Przemysłowo Handlowej „Bazar” przy ul. Hetmańskiej i ma własny zakład tuż przy wejściu od ulicy. Tutaj od rana panuje duży ruch, a pana Wojciecha wszyscy znają.
– To niewielki punkt, ale mam tu wszystko czego potrzebuję. Przyjmuję też zgłoszenia do awaryjnych wyjazdów domowych, ale załatwia je mój syn Krzysztof. On także od 1998 roku prowadzi działalność. Jego zakład ślusarski mieści się na Hali Targowej w Śródmieściu – mówi właściciel wskazując swoje małe królestwo. Cała jego powierzchnia jest optymalnie zagospodarowana. Surowe klucze różnych kształtów, rodzajów i wielkości oraz inne przydatne akcesoria powieszone są rzędami na wszystkich ścianach. Miejsca starczyło też na inne niezbędne sprzęty i na specjalistyczne maszyny. Co chwilę dzwoni telefon. Ludzie dzwonią z zapytaniem lub sygnalizują awarie.

Superfirma - klucze to małe, złośliwe przedmioty

Do punktu zgłaszają się przede wszystkim interesanci z prośbą o dorobienie zapasowego klucza do mieszkania, domu, piwnicy, czy budynków gospodarczych. Ostatnio, często giną też klucze do osiedlowych śmietników. Zdarzają się też zlecenia otwarcia zepsutych lub zatrzaśniętych zamków od domu lub w samochodzie. Pan Wojciech oraz jego syn Krzysztof zdawali w tym zakresie egzaminy i przechodzą regularne badania. Policja wydaje certyfikaty i monitoruje firmy ślusarskie, osoby z tej branży muszą być niekarane oraz godne zaufania. Umiejętność otwierania wszystkich zamków w domu i w samochodzie to przecież dobra oraz spokojna praca, ale też możliwość łatwego zarobku dla nieuczciwych. – Zdarzało się, że klienci przychodzili do zakładu z drzwiami zdjętymi z zawiasów i prosili o naprawę zamka. Często ludzie przynoszą tu też bagażniki kupione na szrocie bez kluczy i proszą o wymianę zamka – wylicza Starczewski.
Klucze to małe i złośliwe przedmioty, lubią się chować podczas poszukiwań domowych. Klienci złoszczą się, że „diabeł je nakrył ogonem” i znajdują zagubione metalowe pęki dopiero po dorobieniu dodatkowych kompletów, albo po wymianie zamków w całych drzwiach. Pana Wojciecha nie dziwią klienci, którzy przybiegają do punktu w negliżu oraz pożyczonych kapciach i zlecają otwarcie zatrzaśniętego mieszkania, gdzie zostały zamknięte wszystkie klucze. Przedsiębiorca wspomina wiele zabawnych sytuacji, gdy wchodził do klienta po drabinie przez okno, by nie uszkodzić drzwi, ale też tragiczne, gdy otworzył mieszkanie, w którym rodzina dowiedziała się, że jeden z jej członków popełnił samobójstwo. – Zawsze warto mieć zapasowe klucze u zaufanej osoby, lub nosić je ze sobą. Sam noszę zapasowy klucz do samochodu, odkąd pojechałem z rodziną odpocząć nad wodę do Świebodzic i zatrzasnęliśmy klucze wewnątrz. Pogoda się popsuła, a wszyscy byliśmy w kąpielówkach. Na szczęście znalazłem kawałki metalu i otworzyłem auto – wspomina z uśmiechem. Jego zręczność i pomysłowość nie raz chwalono podczas specjalistycznych szkoleń. Zwykle oporne zamki otwierał jako pierwszy z kursantów.

Superfirma - klucze to małe, złośliwe przedmioty

Firma PPHU „Precyzja” poza dorabianiem kluczy i pracami interwencyjnymi zajmuje się również montażem alarmów samochodowych, kodowaniem kluczy immobiliserów, ostrzeniem noży, nożyczek i sitek do mielenia mięsa, montażem i wymianą wszystkich rodzajów zamków, a także zabezpieczaniem drzwi po włamaniu. Na zamówienie montują też okna i rolety. Jeszcze kilka lat temu sami wykonywali również stolarkę, dziś tylko montują polskie i niemieckie produkty.
Starczewscy sprowadzają surowe klucze z kilkunastu miejsc w Polsce i z zagranicy. Po sprzęt do konserwacji swoich narzędzi pracy pan Wojciech jeździ za południową granicę m.in. do Pragi. Dorobienie klucza zajmuje do 10 minut, usuwanie awarii kilka kwadransów, a kodowanie zamka w samochodzie nawet kilka godzin. Największą niedogodnością pracy ślusarza są opiłki metali złośliwie wpadające do oczu. Dobrego ślusarza znają dobrze pracownicy okulistyki.
Pan Wojciech jest wielbicielem motoryzacji. Przed laty był właścicielem rzadkiego, Opla w sportowej wersji Senator, dziś jest szczęśliwym posiadaczem Isuzu D-Max. Hobby jest jednak tylko dodatkiem do pasjonującego zajęcia. – To ciekawa praca, ciągły z ludźmi, dlatego po przejściu na emeryturę nadal będę jeszcze prowadził mój mały punkt – zapewnia.

Superfirma - Kontakt

PPHU „Precyzja”
Hala Targowa Bazar;
Wałbrzych, ul. Hetmańska 82; tel. 601 769 755 - stacjonarne dorabianie kluczy
Punkt w Śródmieściu:
Hala Targowa ul. Nowy Świat 1, tel 880 870 616 - zgłaszanie awarii

Inne superfirmy:

Brodserwis okna i drzwi, Malinowe Wieszaki, Juventur, Hurtownia Marcco, Holka Wintoniak, Petra Consulting, Firma szkoleniowa Erudion, Sztukator, Zegarmistrz z Wałbrzycha, Zespół Tango z Wałbrzycha, Kobiecanki, Aleksandra Szczygielska dietetyk, Detime - moda ślubna i organizacja imprez, Autoryzowany Salon Skinoligiczno Kosmetyczny Dr Baumann Polska, Torty po twojemu, ChicDog, Łomnicka Chata, Akademia Przedszkolaka, Prof - It centrum komputerowe w Boguszowie-Gorcach, Biuro Alfa, Estera Grabarczyk, Łowisko Pstrąga Złota Woda, Rowery Piotrowskich, Szkoła Tańca Codrex, Delikatesy Bravo, Holiday Pro Art, Global Auto - zimowanie motorów, Przedszkole Językowe Michałek, Hotel Pałac Struga, Firma transportowa Midas, Salon fryzjerski Arletta Telega, Marzena Lipińska - taksówkarz z Wałbrzycha, Skruszakowo, Świat Przypraw, Stacja Paliw LOTOS, Hotel i Restauracja Maria, Tostolandia, Art Cafe Pod Pretekstem, Prestige Designers w Świdnicy, Piwiarnia Warka, Kręgielnia Canis Majoris i salon Allur, Przedszkole Universus, m23studio - studio nagrań Bartosza Miszczyka, Psie pogotowie Tomasza Zielińskiego, Szafran - wałbrzyski sklep z przyprawami, Kawiarnia galeria Ogród Sztuki w Szczawnie Zdroju, Szkoła Jazdy Prolog, Foto-Lux, Czekoladziarnia Mount Blanc , Centrum Nauki Języków Obcych WW w Wałbrzychu , Koszulki T-Best Michalak, Koksownia Victoria, Rybki które leczą, Przedszkole Smerfowa Wioska, Sklep Świat Koralików, Projektowanie ogrodów , Sklep Elmirka, Frąckowiak - piekarnia, Pan Marek to człowiek orkiestra, Camela, Urlop z firmą Zbuta, Pologród, Polecają ich czescy sąsiedzi, Dekadencja - projektowanie ogrodów, Cztery kąty zmienią życie, Pensjonat - Willa Kwiaty Polskie, Salon Nissana - Mazur, Przyjezdni Dolnoślązacy ratują pałac w Strudze, Salon fryzjerski, Wałbrzyski zegarmistrz, Salon Fryzjerski u Rudej , Świerczyńscy to znana marka, Jak powstają muffiny, Potrafi wyczarować prawdziwe cuda, Firma Gont, Salon Jacqueline , Najlepszy salon fryzjerski w kraju, Toyota Nowakowski, Sala weselna i warsztaty Papamichalisów, Piekarnia pana Baranowskiego , Park Smaków , Elektronika bez tajemnic, Biuro Sophia Bryza, Wymarzony salon kosmetyczny, Piekarnia Pasol-Paco, Kalendarz Fasolki, Nasze drzwi zatrzymają każdych włamywaczy, Bar Tost w Wałbrzychu, Wymarzona łazienka, Ekologiczne pieluchy, Brafitteria - świat dopasowanego stanika, Biuro Obrotu Nieruchomościami, Doradztwo Katarzyny Budzis, Galeria Owocowo-Warzywna, Bar Magiel, Cafe Turek, Wałbrzyska Palarnia Kawy Caffe Polit, Sklepy alejazz.pl, Sklep Confex-Plus, Firma Agas, Sklep Odzież i Bielizna, Galanteria skórzana, Szczawieńska rodzinna kwiaciarnia

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 17 września 2013

Fala upadłości dopiero przed nami?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pomoc w kluczowej sprawie Superfirmy Bazar ul. Hetmańska to blef. Fakty w dniu 29.07.2019 r. zgłosiliśmy naprawę zamka do drzwi wejściowych budynku. Zgłoszenie przyjęto o godz. 10.18. o godz. 13,58 zgłosił się pan powołując się na pana Starczewskiego. Zdemontował zamek i do dnia dzisiejszego tj. 09.08.2019 r. nie mamy zamka i brak kontaktu a pan Starczewski jest bezradny odpowiada, że co on może

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3